tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 4 4
Wczoraj 116 275
Ostat tydzień 1634 4243
Ostat. dwa tyg. 3451 8546
Ostat. miesiąc 7407 17658
Ostatni rok 94715 234282
Razem 1956861 4242910
Obrońca lub radca w postępowaniu dyscyplinarym!!!

Celnicy, pogranicznicy i policjanci w postępowaniu dyscyplinarnym będą mogli liczyć na pomoc adwokata bądź radcy


Senat przygotował właśnie projekt nowelizacji ustaw w tej sprawie.

Dotychczasowe przepisy przyznawały obwinionym w postępowaniu dyscyplinarnym prawo do wyboru obrońcy, ograniczając jednak możliwość takiego wyboru do funkcjonariuszy danej służby. Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył te przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Wskazał on, że odebranie funkcjonariuszom uprawnienia do ustanowienia profesjonalnego obrońcy uniemożliwia wykorzystywanie prawa do obrony (w sensie formalnym) zagwarantowanego każdemu w art. 42 ust. 2 konstytucji.

Trybunał zgodził się z taką argumentacją.

Chociaż nie ulega wątpliwości, że postępowania karnego, o którym mowa art. 42 ust. 2 konstytucji, nie można utożsamiać z postępowaniem dyscyplinarnym, to jednak jej gwarancje znajdują zastosowanie także do postępowania dyscyplinarnego. Zasady te odnoszą się bowiem do wszelkich postępowań represyjnych, których celem jest poddanie obywatela jakiejś formie ukarania lub jakiejś sankcji, a więc także postępowań dyscyplinarnych – uzasadniał Trybunał.

Obrona ograniczona wyłącznie do pomocy innego funkcjonariusza nie gwarantuje – nawet przy dołożeniu przez niego najwyższej staranności – należytego poziomu obrony obwinionego, którą zapewnić może zawodowy prawnik.

Funkcjonariusze Straży Granicznej nie kryją zadowolenia. – To tej pory osoba, przeciwko której toczyło się postępowanie, miała ograniczone możliwości obrony. Dzięki adwokatowi będzie można skuteczniej dowodzić swoich racji – mówi rzecznik prasowy Straży Granicznej kapitan Jacek Sońta. W SG prowadzonych było w 2006 r. 167 postępowań dyscyplinarnych przeciwko funkcjonariuszom. W ubiegłym roku było ich 96.

Zdaniem mecenasa Piotra Sendeckiego, wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, dobrze, że taka możliwość zostanie zapisana w ustawie, gdyż jest to tworzenie gwarancji do obrony także dla tej ewidentnie dyskryminowanej grupy. Pozbawienie prawa do obrony funkcjonariuszy tych służb wynikało bowiem ze źle rozumianego pojmowania tajemnicy państwowej. To naruszało nie tylko konstytucję, ale także europejską konwencję praw człowieka.

– Adwokaci na pewno będą przyjmować takie sprawy – mówi mecenas.


   

KOMENTARZ

W chwili obecnej w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, mimo że nie ma zapisów w ustawach, w tym ustawie o Policji, nic nie stoi na przeszkodzie aby adwokat lub radca prawny uczestniczył w postępowaniu dyscyplinarnym.

Takie uprawnienia daje art. 42 ust. 2 Konstytucji RP, który należy stosować bezpośrednio.

Ewentualna odmowa dopuszczenia do postępowania dyscyplinarnego adwokata lub radcy może być potraktowana jako ograniczenie  prawa do obrony, a w konsekwencji uchylenia przez sąd niekorzystnych decyzji podjętych wobec policjanta lub funkcjonariusza.

                                                                 
        /-/ podinsp. Andrzej Szary

   
tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:11
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.