tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 27 63
Wczoraj 223 608
Ostat tydzień 1689 4354
Ostat. dwa tyg. 3511 8605
Ostat. miesiąc 7650 18554
Ostatni rok 94730 234298
Razem 1956768 4242694
Ustawa - jawność działania administracji

Jawność działania administracji państwowej

Podczas 96 posiedzenia Sejm RP uchwalił przepisy służące jawności działania administracji państwowej.

Jednym z głównych celów powołania Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji było upraszczanie procedur sądowych i administracyjnych, ich przyspieszenie oraz poszerzenie jawności życia publicznego w Polsce. Wystąpiła ona z wieloma tego rodzaju inicjatywami zmian w prawie. Jedną z nich stanowi propozycja znowelizowania dwóch ustaw – Kodeksu postępowania administracyjnego i Ordynacji podatkowej, dążąca do tego, aby procedury, o których w nich mowa, stały się bardziej przejrzyste. Przedłożenie zostało skierowane do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Jej sprawozdanie przedstawił Izbie poseł Jerzy Kozdroń (PO), podkreślając, że posłowie ocenili nowelizację jako potrzebną, której przyjęcie powinno spowodować przyspieszenie procedur administracyjnych, w tym podatkowych.
Sejm uchwalił ustawę w brzmieniu rekomendowanym w sprawozdaniu. Wprowadza ona do zmienianych aktów normatywnych instytucję tzw. metryki sprawy. Ma być ona zakładana w dwóch formach – papierowej i elektronicznej z chwilą wszczęcia postępowania. Wpisowi podlegają dane dotyczące stron i innych jego uczestników, w tym także organu administracji publicznej. Dzięki temu powstaje swoista historia rozpatrywania danej sprawy. Może być ona przydatna na dalszych etapach postępowania, na przykład w razie złożenia odwołania. Wówczas szybko będzie można sprawdzić, kto, kiedy i jakie podejmował rozstrzygnięcia prowadzące do podważanej decyzji, co z pewnością przyspieszy nadanie jej ostatecznej, prawomocnej formy. Metrykę należy na bieżąco aktualizować, a zapoznać się będzie mógł z nią każdy, kto ma w tym interes prawny. Należy pamiętać, że podobne rozwiązanie, choć nie pod taką samą nazwą, znane jest już w procedurach stosowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości. W aktach prowadzonych w danej sprawie muszą być odnotowane dane stron, sędziego oraz dotyczące postanowień podejmowanych na jej poszczególnych etapach, a także treść wyroku.
Nowelizacja uprawnia również szefów resortów administracji i finansów do wydania rozporządzeń określających wzór i sposób prowadzenia metryk. Przewiduje także, że zostaną one założone dla wszystkich spraw będących w toku najpóźniej 30. dnia, licząc od wejścia w życie ustawy, co nastąpić ma po upływie 6 miesięcy od jej publikacji. Za uchwaleniem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy – Ordynacja podatkowa opowiedziało się 249 posłów, 121 było przeciwnych, a 27 wstrzymało się od głosu.
SEJM UCHWALIŁ PRZEPISY SŁUŻĄCE JAWNOŚCI DZIAŁANIA ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ
Poseł sprawozdawca Jerzy Kozdroń (PO)

Źródło: http://www.sejm.gov.pl/wydarzenia/kronika/kronika.htm

tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:26
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.