tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 107 270
Ostat tydzień 1445 3727
Ostat. dwa tyg. 3174 7969
Ostat. miesiąc 7102 17229
Ostatni rok 95130 235383
Razem 1957448 4244356
Ustawa - jawność działania administracji

Jawność działania administracji państwowej

Podczas 96 posiedzenia Sejm RP uchwalił przepisy służące jawności działania administracji państwowej.

Jednym z głównych celów powołania Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji było upraszczanie procedur sądowych i administracyjnych, ich przyspieszenie oraz poszerzenie jawności życia publicznego w Polsce. Wystąpiła ona z wieloma tego rodzaju inicjatywami zmian w prawie. Jedną z nich stanowi propozycja znowelizowania dwóch ustaw – Kodeksu postępowania administracyjnego i Ordynacji podatkowej, dążąca do tego, aby procedury, o których w nich mowa, stały się bardziej przejrzyste. Przedłożenie zostało skierowane do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Jej sprawozdanie przedstawił Izbie poseł Jerzy Kozdroń (PO), podkreślając, że posłowie ocenili nowelizację jako potrzebną, której przyjęcie powinno spowodować przyspieszenie procedur administracyjnych, w tym podatkowych.
Sejm uchwalił ustawę w brzmieniu rekomendowanym w sprawozdaniu. Wprowadza ona do zmienianych aktów normatywnych instytucję tzw. metryki sprawy. Ma być ona zakładana w dwóch formach – papierowej i elektronicznej z chwilą wszczęcia postępowania. Wpisowi podlegają dane dotyczące stron i innych jego uczestników, w tym także organu administracji publicznej. Dzięki temu powstaje swoista historia rozpatrywania danej sprawy. Może być ona przydatna na dalszych etapach postępowania, na przykład w razie złożenia odwołania. Wówczas szybko będzie można sprawdzić, kto, kiedy i jakie podejmował rozstrzygnięcia prowadzące do podważanej decyzji, co z pewnością przyspieszy nadanie jej ostatecznej, prawomocnej formy. Metrykę należy na bieżąco aktualizować, a zapoznać się będzie mógł z nią każdy, kto ma w tym interes prawny. Należy pamiętać, że podobne rozwiązanie, choć nie pod taką samą nazwą, znane jest już w procedurach stosowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości. W aktach prowadzonych w danej sprawie muszą być odnotowane dane stron, sędziego oraz dotyczące postanowień podejmowanych na jej poszczególnych etapach, a także treść wyroku.
Nowelizacja uprawnia również szefów resortów administracji i finansów do wydania rozporządzeń określających wzór i sposób prowadzenia metryk. Przewiduje także, że zostaną one założone dla wszystkich spraw będących w toku najpóźniej 30. dnia, licząc od wejścia w życie ustawy, co nastąpić ma po upływie 6 miesięcy od jej publikacji. Za uchwaleniem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy – Ordynacja podatkowa opowiedziało się 249 posłów, 121 było przeciwnych, a 27 wstrzymało się od głosu.
SEJM UCHWALIŁ PRZEPISY SŁUŻĄCE JAWNOŚCI DZIAŁANIA ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ
Poseł sprawozdawca Jerzy Kozdroń (PO)

Źródło: http://www.sejm.gov.pl/wydarzenia/kronika/kronika.htm

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:07
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.