tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 62 126
Ostat tydzień 1514 4000
Ostat. dwa tyg. 3346 8363
Ostat. miesiąc 6999 16816
Ostatni rok 94688 234198
Razem 1956919 4243032
Protest prokuratorów.

 

Protest prokuratorów w sprawie oddzielenia wysokości ich płac od sędziowskich nie przybrał szerszych rozmiarów i nie sparaliżował pracy prokuratur.

Resort sprawiedliwości poinformował, że odsetek prokuratorów, którzy tego dnia nie przyszli do pracy, biorąc tzw. urlop na żądanie, jest niewielki. Dokładniejszych danych o liczbie osób, które przyłączyły się do protestu nie miał też Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Nie byliśmy organizatorami ani pomysłodawcami, była to oddolna inicjatywa, w sprawie przyłączenia się do protestu daliśmy prokuratorom wolną rękę - powiedział wiceszef związku, Mariusz Gózd z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

Dodał, że związek zebrał 3,5 tys. podpisów prokuratorów pod uchwałą w sprawie podwyżek. W środę przedstawiciele związku mają rozmawiać o wzroście wynagrodzeń w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Już w ubiegłą środę resort sprawiedliwości zapowiedział, że nie ma w planach różnicowania wysokości płac sędziów i prokuratorów (dziś tyle samo zarabiają sędziowie i prokuratorzy - na równorzędnych szczeblach). Nie będzie żadnej pauperyzacji prokuratorów - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski, dementując pogłoski o planie zróżnicowania zarobków sędziów i prokuratorów. Resort dodawał, że od 1 stycznia nastąpiły podwyżki płac prokuratorów i sędziów - od 110 do 750 zł brutto.

Związkowcy nie są jednak zadowoleni z ostatnich deklaracji ministra. To nie podwyżka, ale regulacja ustawowa, dyktowana wskaźnikiem inflacji. Nie wiem, skąd wzięły się podawane 700-złotowe kwoty. Według naszych wyliczeń, pensje w takim wariancie wzrosłyby realnie od 112 do 200 zł brutto - powiedział Gózd.

Prokuratorzy protestują przeciwko mniejszym niż oczekiwano podwyżkom płac i różnicowaniu zarobków prokuratorów oraz sędziów. Stowarzyszenie prokuratorów RP domaga się podwyżek zarobków o 25%. Na razie jednak taką podwyżkę Ministerstwo Sprawiedliwości obiecało jedynie sędziom.

Według szefa pomorskiej Rady Okręgowej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratur Bartłomieja Wiktora, urlop na żądanie w ramach protestu wzięło w woj. pomorskim średnio ok. 80-90% prokuratorów.

W prokuraturze rejonowej w Gdyni do pracy nie przyszło niemal połowę prokuratorów. Masowo o urlop na żądanie poprosili też prokuratorzy z Tczewa, Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego. Kilka osób nie pracuje w prokuraturze okręgowej w Gdańsku, jeden prokurator poprosił też o urlop w prokuraturze okręgowej w Słupsku.

Rzecznik prokuratury apelacyjnej w Gdańsku Krzysztof Trynka zapewnia, że nie odnotowano większych zakłóceń pracy podległych jednostek.

W okręgu w Słupsku tylko jeden z 67 prokuratorów wziął urlop.

W Zachodniopomorskiem 15 prokuratorów nie przyszło do pracy. Prokuratorzy wzięli urlopy na żądanie. Anna Gawłowska-Rynkiewicz, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie mówi, że nieobecności nie wpływają na pracę prokuratur.

Prokuratorzy z okręgu zielonogórskiego nie wzięli udziału w akcji protestacyjnej prokuratorów i stawili się rano do pracy.

Kilka dni temu prokurator okręgowy w Zielonej Górze Jan Wojtasik przyznawał, że również zdaniem śledczych z jego okręgu zarobki prokuratorów są zbyt niskie i rażąco odstają od pensji sędziowskich. Ostatnie zapowiedzi przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości wyciszyły jednak nastroje i żaden z prokuratorów z południowej części województwa lubuskiego nie wziął dziś tzw. urlopu na żądanie.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Kazimierz Rubaszewski podkreśla, że prokuratorzy będą bacznie obserwować rozwój sytuacji. Nasz ewentualny protest zależeć będzie od decyzji resortu w sprawie przyszłych podwyżek - stwierdził Rubaszewski.

Do protestu przystąpiła część łódzkich prokuratorów. Do pracy nie przyszło dziewięć osób z Prokuratury Rejonowej Łódź-Polesie oraz osiem w Prokuraturze Rejonowej Łódź-Bałuty. To blisko jedna trzecia wszystkich pracujących tam prokuratorów. Urlopów na żądanie nie wzięli prokuratorzy z Prokuratury Łódź-Widzew czy Prokuratury Apelacyjnej.

W prokuraturach okręgu radomskiego jednodniowe urlopy na żądanie wzięło 30 prokuratorów.

W okręgu elbląskiej prokuratury okręgowej urlopy na żądanie wzięło 20 prokuratorów: jeden z prokuratury okręgowej, pozostali z prokuratur rejonowych w: Działdowie (3 osoby), Ostródzie (3 osoby) i Elblągu (13 osób).

W okręgu prokuratury okręgowej w Olsztynie urlop na żądanie wziął tylko jeden prokurator z prokuratury rejonowej w Ełku.

Na Opolszczyźnie na urlopach przebywało kilku prokuratorów z Nysy i Brzegu.

W okręgu krakowskim z urlopów na żądanie skorzystało nieco ponad 30% prokuratorów z prokuratur rejonowych. W Nowym Targu, według zastępcy prokuratora rejonowego Zbigniewa Gabrysia, w poniedziałek do pracy nie przyszło 70% prokuratorów. W Zakopanem na 9 zatrudnionych prokuratorów, dwóch "było na L-4".

Urlopy na żądanie wzięło 15 prokuratorów apelacji szczecińskiej obejmującej prokuratury okręgowe w Szczecinie, Koszalinie i Gorzowie Wielkopolskim.

W okręgu poznańskim na jednodniowy urlop na żądanie poszło 23 prokuratorów - to ok. 8% wszystkich prokuratorów pracujących w prokuraturach podległych PO.

W woj. świętokrzyskim największa absencja prokuratorów była w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie do pracy przyszło trzech prokuratorów na 13; w Starachowicach - obecnych było czterech na 11, a w Sandomierzu - dwóch na ośmiu zatrudnionych. W kieleckich prokuraturach urlopy związane z protestem wzięło po kilku prokuratorów. Z powodu braku prokuratorów w ostrowieckim sądzie nie odbyło się pięć spraw.

Rzecznik prokuratora generalnego Ewa Piotrowska podkreśla, że w jej opinii protest prokuratorów nie ma sensu, bo nowa ustawa będzie lepsza od obecnie obowiązującej. Rozdziela między innymi urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma danych, ilu prokuratorów w całym kraju poprosiło o urlop na żądanie. 

Źródło - ONET
 
 
 

tytul_szukaj
tytul_zegar
00:00:06
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.