tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 30 56
Wczoraj 116 275
Ostat tydzień 1660 4295
Ostat. dwa tyg. 3477 8598
Ostat. miesiąc 7433 17710
Ostatni rok 94741 234334
Razem 1956887 4242962
ZW do RPO - sygnały dźwiękowe

                                                    Pani

                                                           prof. Irena  LIPOWICZ

 

                                                           Rzecznik Praw Obywatelskich

                                                          

                                       za pośrednictwem

 

                                                           ZG NSZZ Policjantów

 

S T A N O W I S K O

 

 Zarządu Wojewódzkiego  NSZZ Policjantów  województwa wielkopolskiego  sprawie zagrożeń związanych z hałasem.

 

 

W nawiązaniu do działań podjętych przez Rzecznika Praw Obywatelskich RP z dnia 15 czerwca br. (patrz ldz. RPO-626362-v/09/TS) w sprawie określenia  szkodliwości hałasu  emitowanego przez generatory dźwięku i głośniki wysyłające sygnały ostrzegawcze, w które wyposażone są pojazdy uprzywilejowane należy zwrócić uwagę, że jest to czynnik fizyczny występujący w wielu obszarach życia i działalności człowieka.

Dostępna literatura i uregulowania wskazują, że hałas to pojęcie subiektywne, określające niekorzystne oddziaływanie dźwięków złożonych  o różnej częstotliwości. Według Polskiej Normy hałasem jest dźwięk o dowolnym charakterze akustycznym, niepożądany w danych warunkach i przez daną osobę. Hałas jest najczęściej występującym czynnikiem  szkodliwym mogącym wywoływać choroby, w tym zawodowe.

            Aby nastąpił stan chorobowy musi wystąpić szereg czynników z tym związanych, do których między innymi zaliczamy :

·         hałas słyszalny o częstotliwości drgań akustycznych powyżej dopuszczalnych norm w określonym czasie,

·         wrażliwość na hałas danej osoby,

·         zidentyfikowane źródło hałasu np. mechaniczne wywołane przez maszyny i urządzenia o napędzie mechanicznym ( pojazdy).

Szkodliwość lub uciążliwość skutków hałasu zależą od natężenia hałasu, poziomu ekspozycji, rodzaju źródeł hałasu, relacji między człowiekiem a źródłem hałasu. Należy zaznaczyć, że szkodliwość hałasu wymaga jego ustalenia w zakresie poziomu dźwięku w określonym miejscu, mierzonym przy włączonej charakterystyce  dynamicznej miernika poziomu dźwięku. Ponadto hałas w danym środowisku powinien zostać scharakteryzowany  przez poziom ekspozycji w określonym czasie na daną osobę.

Ujmowanie przez Rzecznika Praw Obywatelskich, że pojazdy uprzywilejowane, a w szczególności ambulanse i pojazdy straży pożarnej, wysyłają ostrzegawcze sygnały dźwiękowe przez stosunkowo długi okres, zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich, gdzie występuje duże natężenie ruchu drogowego i zatory drogowe wymaga doprecyzowania opartego na dokładnych badaniach według ściśle określonych kryteriów przewidzianych w przepisach.

Twierdzenie, że hałas emitowany przez pojazdy uprzywilejowane jest szkodliwy dla obywateli i stanowi źródło negatywnych konsekwencji dla zdrowia, w tym przypadku staje się tylko w pewnej części uzasadnione, wymagające potwierdzenia badaniami i wyraźnym wskazaniu poszkodowanych, nie tylko uczestników ruchu drogowego i pieszych.

Rozpatrując problem hałasu emitowanego przez wymienione pojazdy uprzywilejowane, w tym policji należy zwrócić szczególną uwagę na charakter sytuacji, w których włączane są sygnały dźwiękowe, co powinno spotykać się ze szczególnym zrozumieniem i zachowaniem osób będących w obszarze poruszania tych pojazdów, udających się  z zasady do ratowania życia ludzkiego i mienia. Na podstawie zebranych informacji wynika, że poruszanie pojazdów oraz emisja hałasu odbywa się w krótkich odcinkach czasowych z szybkim przemieszczaniem, a ich szkodliwość może mieć charakter incydentalny.

Za pośrednictwem mediów do Związku i docierają i docierały informacje, że uczestnicy ruchu, w tym szczególnie kierowcy pojazdów bardzo często nie słyszą sygnałów dźwiękowych nadawanych przez pojazdy uprzywilejowane.

Biorąc powyższe fakty pod uwagę należy zastanowić się co jest ważniejsze, ratowanie życia i zdrowia Polaków w sytuacjach kryzysowych, czy też ochrona osób, które  są narażone na  emisję sygnałów dźwiękowych w pojazdach uprzywilejowanych.

 

 

                                                                            Przewodniczący
                                                      ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego

                                                                 /-/  podinsp. Andrzej  SZARY

 

 

Opracował:

ZSIP ZW NSZZ Policjantów      

                                                                                       

 

Otrzymują:

Egz. nr 1 –  Rzecznik Praw Obywatelskich

Egz. nr 2 –  ZG NSZZ Policjantów

Egz. nr 3 –  ZW NSZZ Policjantów

 

tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:03
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.