ZARZĄD WOJEWÓDZKI NIEZALEŻNEGO SAMORZĄDNEGO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
Sąd orzeknie czy funkcjonariusz musi oddać mundurówkę
 
Sąd orzeknie czy policjant musi oddać mundurówkę

Byli funkcjonariusze mogą domagać się przed sądem ustalenia, czy przysługuje im prawo do równoważnika pieniężnego za umundurowanie przed zakończeniem służby.

Jedna z komend policji zarzuciła emerytowanemu policjantowi bezpodstawne wzbogacenie z tytułu wypłaty równoważnika za umundurowanie za 2007 r. w wysokości 1220,80 zł. Szefowie komendy uznali, że skoro funkcjonariusz przez trzy lata przed przejściem na emeryturę był zawieszony w czynnościach służbowych, to takie świadczenie mu się nie należy. Dodatkowo miał on zapłacić odsetki za trzy lata wstecz.

Komenda domagała się zwrotu pieniędzy, mimo że były funkcjonariusz korzystał już z emerytury policyjnej. Wskazała, że zgodnie z par. 7 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wysokości i warunków przyznania policjantowi równoważnika pieniężnego za umundurowanie z 17 czerwca 2003 r. (Dz.U. nr 125, poz. 1166 z późn. zm.), nie wypłaca się takiego świadczenia osobie zawieszonej na dłużej niż sześć miesięcy. A w omawianym przypadku były policjant był zawieszony bezpośrednio przed momentem przejścia na emeryturę. Ten jednak nie chciał zwrócić pieniędzy.

Sprawa trafiła do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, który jednak miał wątpliwości, czy może wydać wyrok. Z tego powodu skierował do Sądu Najwyższego (SN) pytanie prawne. Sędziowie chcieli wiedzieć, czy dopuszczalne jest dochodzenie przed sądem powszechnym zwrotu równoważnika pieniężnego za umundurowanie wypłacone byłemu policjantowi.

SN uznał, że sądy pracy mogą badać takie sprawy i wydawać w nich wyroki.

– Takie sprawy mogą być rozstrzygane w postępowaniu cywilnym – mówi Roman Kuczyński, sędzia SN.

Zdaniem prof. Jerzego Paśnika, konstytucjonalisty, ten wyrok jest bardzo ważny dla funkcjonariuszy.

– W czasie procesu przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych emerytowany policjant będzie miał możliwość udowodnienia, że otrzymane przez niego świadczenie faktycznie mu się należało. Sąd także musi zbadać, czy roszczenie o zwrot pieniędzy było zasadne – mówi.

Jednocześnie wskazuje, że dopiero po zbadaniu zasadności roszczenia komendy wydany zostanie wyrok, określający czy emerytowany policjant będzie musiał zwrócić otrzymany równoważnik.

SYGN. AKT II PZP 1/11

96 tys. funkcjonariuszy służy w policji

25 tys. pracowników jest zatrudnionych w policji

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

drukuj