ZARZĄD WOJEWÓDZKI NIEZALEŻNEGO SAMORZĄDNEGO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
RPO - nakazuje wyeliminować pomyłki.

RPO nakazuje wyeliminować pomyłki.

Do RPO wpływają skargi na czynności policji związane z przeszukiwaniem pomieszczeń i zatrzymywaniem osób podejrzewanych o związki ze zorganizowaną przestępczością. Chodzi głównie o zbyt częste pomyłki w adresach planowanych akcji.

RZECZPOSPOLITA POLSKA
Zastępca
Rzecznika Praw Obywatelskich
Stanisław TROCIUK
RPO- 658855 - II/10/EK
00-090 Warszawa Tel. centr. 22 551 77 00
Al. Solidarności 77 Fax 22 827 64 53


Warszawa, dnia 19.04.2011 r.

Pan
Generalny Inspektor Policji
Andrzej Matejuk
Komendant Główny Policji


Szanowny Panie Komendancie,

Uprzejmie informuję, iż na podstawie publikacji w gazecie „Polska" z dnia 20 października 2010 r. Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę dotyczącą przeszukania przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego mieszkania w K. zajmowanego przez starsze małżeństwo, w którym, jak wynikało z informacji operacyjnych, mógł przebywać niebezpieczny przestępca. Akcja z udziałem grupy szturmowej została przeprowadzona w sposób brutalny o godz. 6.00 z zastosowaniem procedur obowiązujących w takich przypadkach. Wkrótce jednakże okazało się, iż wejścia do mieszkania dokonano przez pomyłkę.
Podjęte przez funkcjonariuszy Policji działania spowodowały ogromny stres u właścicieli mieszkania, osób starszych i schorowanych.
W sprawie tej Rzecznik otrzymał z Sądu Rejonowego w R. odpis postanowienia z dnia 17 lutego 2011 r., sygn. akt (...) wydanego po rozpoznaniu zażalenia właścicielki mieszkania na postanowienie prokuratora o przeszukaniu. Z ustaleń Sądu wynikało, między innymi, że przeszukanie pomieszczeń nastąpiło w wyniku błędnych ustaleń funkcjonariuszy Policji. Pomyłka wynikała z braku wnikliwej i rzetelnej analizy materiału dowodowego oraz braku nadzoru i właściwej weryfikacji danych ze strony przełożonych funkcjonariuszy, jak również nadzorującego Prokuratora. Samo ustalenie prawidłowego miejsca pobytu poszukiwanego nie nastręczało zbytnich trudności.
Jak wynika z nadsyłanych skarg wnioskodawcy nadal wskazują na nieprawidłowości w działaniach funkcjonariuszy Policji w tej kategorii spraw.
Przykładem może tu być skarga skierowana do Rzecznika Praw Obywatelskich przez starsze małżeństwo zamieszkałe we wsi pod O. w stosunku do których działania podjęli funkcjonariusze z oddziałów antyterrorystycznych (sprawa była szeroko relacjonowana przez środki masowego przekazu).
Powyższe okoliczności świadczą, zdaniem Rzecznika, iż istnieje generalny problem konieczności dokładniejszej weryfikacji adresów miejsc, w których planowane są czynności związane z przeszukaniem pomieszczeń i zatrzymaniem osób podejrzewanych o związki ze zorganizowaną przestępczością.
Koniecznym jest zatem podjęcie działań mających na celu bardziej precyzyjne rozpoznanie miejsc tego rodzaju czynności, co pozwoli na uniknięcie opisanych w postanowieniu Sądu nieprawidłowości, które w rażący sposób godzą w podstawowe prawa obywateli.
Wydaje się także niezbędne rozważenie podjęcia działań zmierzających do ułatwienia uzyskania zadośćuczynienia i odszkodowania przez osoby pokrzywdzone w wyniku policyjnych pomyłek w taki sposób, aby osoby te, często bezradne i nieznające odpowiednich procedur, nie musiały kierować pozwów do sądów.
W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o zajęcie przez Pana Komendanta stanowiska w przedstawionej sprawie.

z poważaniem

Stanisław Trociuk

Źródło: newsletter RPO

drukuj